• Wrocław

Odwieczny dylemat studentów akademik czy stancja? Oczywiście jedno i drugie ma swoje plusy i minusy. Biorąc pod uwagę fakt, że Wrocław jest jednym z największych ośrodków studenckich, nie ma możliwości, aby wszyscy chętni mogli zamieszkać w akademikach. Szacuje się że około 50 tysięcy osób w trakcie trwania każdego roku akademickiego szuka zakwaterowania. Ofert nie brakuje, niestety okazuje się że znalezienie czegoś w odpowiedniej cenie i dobrej lokalizacji jest niezwykle czasochłonne.

 

Akademiki
Wrocławskie uczelnie oferują akademiki, których standard jest znacznie wyższy niż jeszcze kilka lat temu. Każdy z nich zapewnia: dostęp do bezprzewodowego Internetu, rowerownie, małe sklepiki, siłownie, sale telewizyjne. Niektóre mają nawet przychodnie zdrowia. Coraz częściej spotkać można w akademikach pokoje z łazienkami. Aby pomniejszyć lub całkowicie zniwelować koszty zakwaterowania student może złożyć podanie o stypendium socjalne. Ceny we wrocławskich akademikach są różne, zależne od standardu czy ilość osób w pokoju. Pokój dwuosobowy kosztuje od 370-450zł za miesiąc, a pokój jednoosobowy od 600-750zł za miesiąc.

 

Stancja
Za jednoosobowy pokój student będzie musiał zapłacić około 500-600 zł (często dodatkowym kosztem będą media i rachunki). Ważne jest, aby takie mieszkanie było czyste, umeblowane, z osobną kuchnią i pokojami. Ale najważniejsza jest lokalizacja!
Studenci preferują przede wszystkim miejsca w okolicach uczelni, rynku, Placu Grunwaldzkiego oraz osiedla z dobrym połączeniem komunikacyjnym: Krzyki, Gaj, Biskupin. Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszą się osiedla oddalone od centrum np. Psie Pole, Maślice, Klecina czy Brochów. Trzeba również przy szukaniu atrakcyjnej stancji zwrócić uwagę czy przypadkiem właściciel również nie zamieszkuje posiadłości – zawsze wpływa to na mniejszą swobodę. No chyba, że nie ma innego wyjścia to będzie trzeba się troszkę przemęczyć, a może właściciel okaże się przyjazny – taka opcja kusi przede wszystkim ceną – niższą o 10%.
Zdarzają się też sytuacje w których osoby starsze, zazwyczaj żyjące samotnie wynajmują pokój za darmo – oczekują jednak pomocy w drobnych pracach domowych, wyrzucanie śmieci czy robienie zakupów.
Stancji najlepiej szukać już w czerwcu lub lipcu. W późniejszych terminach musimy liczyć się z tym, że mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, w dobrym standardzie, a przede wszystkim w dobrej cenie zostaną już wynajęte. Dlatego nie czekaj do ostatniej chwili! Szukać mieszkania można na własną rękę albo skorzystać z usług profesjonalnego biura obrotu nieruchomościami. Ta druga opcja wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami. Wysokość prowizji, którą zapłacimy w biurze, będzie zależeć od wielu czynników - m.in. od naszych zdolności negocjacyjnych, ale również od ceny lokalu. Zazwyczaj to wysokość jednomiesięcznego czynszu.

UWAGA: prawie zawsze udaje się wynegocjować niższą cenę – konkurencja jest ogromna więc biura nieruchomości zrobią dużo żeby zdobyć klienta.

© 2018 - Portal dla Maturzysty