• Wrocław

Wrocław, jako duże miasto, w którym mieszka prawie 650 tys. osób, boryka się z problemem zakorkowanych ulic w godzinach szczytu. Problem ten spotykany jest w każdym większym mieście. Wszelkie niedogodności mają zostać zlikwidowane w najbliższej przyszłości dzięki opracowywanym nowym strategiom rozwoju miasta. Aby jak najmniej odczuć dokuczliwe korki, polecamy korzystać z komunikacji miejskiej.

 

  • Autobusy – spośród prawie 60 linii autobusowych, możemy skorzystać z 5 linii pośpiesznych. Odróżniają się tym, że są oznaczane literami alfabetu. Na linie pośpieszne obowiązują osobne bilety, z niewielką dopłatą. Ponadto po ulicach Wrocławia jeżdżą tzw. autobusy strefowe, którymi dojedziemy do centrum z okolicznych miejscowości, takich jak Długołęka, Kamieniec Wrocławski czy Miękinia. Fani wieczornych rozrywek wrócą do domu liniami nocnymi.
  • Tramwaje – niezaprzeczalną zaletą tramwajów jest to, że dzięki poruszaniu się po torach, zazwyczaj nie stoją w korkach. Po Wrocławiu jeżdżą 23 linie tramwajowe, a w święta czy w dniach wzmożonego ruchu, uruchamiane są dodatkowe linie – np. na cmentarz Osobowicki w dniu Wszystkich Świętych.
  • Koleje Dolnośląskie – pociągi (zwane też szynobusami) jeżdżące do okolicznych miejscowości, są świetną alternatywą dla autobusów i tramwajów. Np. pociąg na trasie Wrocław Główny – Trzebnica, zatrzymuje się w większości kluczowych we Wrocławiu węzłów komunikacyjnych, takich jak Mikołajów czy Nadodrze. Ponadto w granicach miasta możemy jeździć wykorzystując bilet okresowy zakodowany na naszej Urban Card.
  • Wypożyczalnie sprzętu miejskiego – we Wrocławiu działa co najmniej kilka wypożyczalni sprzętu takiego jak rowery, elektryczne hulajnogi, skutery, a nawet samochody. Kiedy pogoda sprzyja, warto przesiąść się z samochodu czy autobusu na rower, aby dotrzeć do celu lub zrobić sobie rowerową wycieczkę po Wrocławiu.

 

Poniżej wstawiamy przydatne linki, które mogą Wam pomóc w poruszaniu się po mieście:

 

Urbancard - karta miejska, na której zakodujecie bilet okresowy (studenci mogą kodować bilet również na swojej legitymacji studenckiej),

Jakdojade.pl - strona, która znajdzie najlepsze i najszybsze połączenie, pokaże czas przejazdu, cenę biletu oraz godzinę odjazdu,

Mapa pozycji pojazdu - wirtualna mapa, która pokazuje bieżące położenie pojazdów komunikacji miejskiej,

Kontrola biletów MPK - strona, na której znajduje się wykaz linii, na których w danym dniu na pewno będzie można spotkać kontrolera biletów.

 

Poruszając się po mieście pamiętajcie, że „koniec języka za przewodnika” - nie bójcie się pytać! Na pewno znajdzie się ktoś, kto z chęcią pomoże Wam znaleźć poszukiwany przystanek czy wskaże drogę do konkretnego miejsca.

© 2024 - Portal dla Maturzysty