• Warto wiedzieć

Maturzysto!

 

Przed Tobą jedna z ważniejszych decyzji w życiu, która określi czym będziesz się zajmować przez najbliższe lata. Wybór kierunku studiów – dla niektórych oczywisty, dla innych będzie wyzwaniem. Podpowiadamy co wziąć pod uwagę, kiedy decydujecie się aplikować na konkretny kierunek.

 

Analiza rynku pracy, jest pierwszym krokiem, który powinieneś podjąć, kiedy chcesz zdecydować o swoim przyszłym zawodzie. Warto dowiedzieć się jacy specjaliści są teraz poszukiwani. Przejrzenie ofert pracy na kilku stronach internetowych z pewnością będzie pomocne. Dowiecie się też jakie konkretnie umiejętności są pożądane przez pracodawców, oraz jakie wykształcenie i certyfikaty przydadzą się podczas pierwszych rozmów kwalifikacyjnych.

 

Analiza uczelni wyższych, dzięki której zobaczysz, która z uczelni oferuje najwyższy poziom kształcenia, w jakim stopniu jest umiędzynarodowiona, z jakich programów będziesz mógł skorzystać w trakcie studiów, a także jak radzą sobie absolwenci danej uczelni na rynku pracy. Weź pod uwagę to, czy dana uczelnia jest wyspecjalizowana w branży, która Cię interesuje, czy możesz kontynuować studia na II stopniu – tzw. Magisterce. Zastanów się, które czynniki są dla Ciebie najważniejsze i zdecyduj, którą uczelnię wybierzesz.

 

Analiza własnych umiejętności i zainteresowań, niemniej ważna, niż analiza potrzeb rynku. Dobrze jest robić to, co się lubi, mieć w sobie pasję do zdobywania wiedzy i chęć do nauki. Zastanów się, czy czujesz się pewniej w przedmiotach ścisłych, czy lepiej radzisz sobie na lekcjach takich jak j. polski, WOS, historia? Taka analiza pomoże zdecydować, czy wybrać się na studia licencjackie czy inżynierskie oraz jakie kierunki mogłyby być tymi, które sprawią, że zdobędziecie wiedzę z zakresu, który Was interesuje.

 

Aby dowiedzieć się więcej na temat aktualnej sytuacji na rynku pracy, wejdź w zakładkę ABC rynku pracy. Wybierz kierunek studiów i uczelnię gwarantującą najlepszą pracę - powodzenia!

 

© 2024 - Portal dla Maturzysty