• Matruzysta

 

Każdy z nas na naukę ma tyle samo czasu i każdy inaczej nim zarządza. Codziennie dysponujemy 24 godzinami i to co z nimi zrobimy zależy tylko i wyłącznie od nas. Co zrobić żeby dobrze wykorzystać każdą godzinę?

 

Często skupiamy się na rzeczach mniej ważnych – bo wydaje nam się że waga zadania jest ogromna, a z biegiem czasu zauważamy, że zajęciom naprawdę ważnym nie poświęcamy tyle energii ile powinniśmy. Wypalamy się na zajęciach niewymagających od nas takiego nakładu energii jaki im poświęcamy. Zamiast narzekać powinniśmy starać się żeby słowa piosenki Anny Marii Jopek „niech ktoś zatrzyma wreszcie świat, ja wysiadam, nie chcę przez życie gnać bez tchu” nie stały się hasłem przewodnim.

 

Ważne żeby umieć panować nad swoim czasem – czyli mieć nad nim kontrolę!

 

Kilka sposobów na wydłużenie czasu:

  • w przypadku dużej ilości rzeczy, obowiązków do wykonania warto spisać je na kartce,
  • czasem brakuje godziny, żeby wyrobić się ze wszystkim – ale zawsze można o godzinę wcześniej wstać przez co nasz dzień będzie dłuższy J
  • telewizor, telefon, Internet - zabijacze czasu – pamiętaj 3 godziny trwają jak 5 minut.
  • jeżeli masz do nauczenia się dużej partii materiału nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę, nie starczy Ci czasu na powtórki. Zmobilizuj się codziennie i bez stresu przystąp do zaliczenia materiału,
  • podejmowanie szybkich decyzji – z tym większość z nas ma problem, sklepy oferują bardzo duży asortyment, a my przez to spędzamy godziny przy zakupie zwykłych produktów.

 

Kilka oczywistych rad, ale jak ważnych – to one najczęściej odciągają nas od nauki, a matura tuż tuż :)

 

© 2018 - Portal dla Maturzysty